KTO AB BİLGİ MERKEZİ, ÇOCUKLARI " AB BİLİM KARAVANI" İLE TANIŞTIRDI

KTO AB BİLGİ MERKEZİ, ÇOCUKLARI " AB BİLİM KARAVANI" İLE TANIŞTIRDI Haberler


KTO AB BİLGİ MERKEZİ,  ÇOCUKLARI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) AB Bilgi Merkezi tarafından, AB Türkiye Delegasyonu ve Almanya Büyükelçiliği işbirliğiyle, Kayseri’de ortaokul öğrencilerini bilim ve yenilikçiliğe daha da yakınlaştırmak için “AB Bilim Karavanı Şehrimde” etkinliği düzenlendi.

Çocukların merak duygusunu harekete geçirmek ve onları, “hayal et, tasarla, üret” mottosuyla teşvik etmek amacıyla yola çıkan; hayal eden, tasarlayan ve üreten bir nesil için özel olarak tasarlanmış olan karavanın ilk durağı İbrahim Tennuri Ortaokulu idi. 

Etkinliğin ilk günü Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Celalaettin Ekinci ve KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, İbrahim Tennuri Ortaokulu'nda öğrencilerle bir araya geldi.

Düzenlenen etkinlikte konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy; "Bugünkü yapılan etkinlik, Türkiye’nin 21 şehrinde yapılacak eğitim. Kayserimizde de 5 noktada yapılıyor. Bugün Melikgazi’deyiz, yarın Kocasinan’da, Hacılar’da, Develi ve Talas’da yapılacak. Avrupa Birliği ile Kayseri Ticaret Odası Avrupa birliği Merkezi ile birlikte ’Bilim Karavanı Şehrimde’ etkinliğinin amacı;  Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak, ilim ve irfan sahibi geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi yetiştirebilmektir" ifadelerini kullandı. 

Öğrencilere daima sorgulamalarını, sorarak öğrenmelerini tembihleyen Başkan Gülsoy; "Bugün geldiğimiz noktada, daha fazla ileriye gitmek için ihtiyacımız olan şey daha fazla üretmek, ürettiğimizi yatırıma dönüştürmektir. Bununsa en önemli yolu teknolojik ürünler üretmekten geçmektedir. Dolaysıyla bilime yönelecek güçlü bir nesile ihtiyacımız vardır. Pırıl pırıl öğrencilerimize baktığımda bunu yapabilmemiz için önümüzde hiçbir engel olmadığını görüyorum. İhtiyacımız olan şey; hayal etmek, tasarlamak ve üretmektir. Bunun için de yapabileceğimize inanmalı, yapmak için ise merak ve araştırmaktan vazgeçmemeliyiz. Bugün okulumuza gelen AB Bilim Karavanında belki de hiç duymadığınız atölye çalışmaları ile karışılacak bu konuda detaylı bilgiler alacaksınız. Siz kıymetli öğrencilerimizden özellikle ricam; sormanız. Daima sormanız ve ikna olarak öğrenmenizdir" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve KTO Başkanı Ömer Gülsoy; ahşap modelleme, robotik kodlama, 3D modelleme ve 3D baskı gibi interaktif atölye çalışmaları yapan çocukları ziyaret ederek öğrencilerle gelecek planlarına ilişkin sohbet ettiler. 

Kulanıcı Yorumları

Bu içerğie ait yorum bulunmamaktadır.

Yorum