Nisan ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Nisan ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi Haberler


 Nisan ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Başkan Gülsoy: "Milletin geçimini kolaylaştırmak adına herkes üzerine düşeni yapmalı"

 Kayseri Ticaret Odası (KTO), 2019 yılı Nisan ayı olağan Meclis toplantısını yaptı.

 KTO konferans salonunda yapılan Meclis toplantısı; Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meslek Komite Başkanları ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

Oda konferans salonunda düzenlenen toplantı,  Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’nde çıkan çatışmada şehit olan askerimiz ve tüm şehitler anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu’na teşekkür ederek, yeni görevinde başarılar dileyerek ve şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı hizmetler yapma temennisinde bulundu..

Görüşülen gündem maddelerinin oy birliğiyle kabul edildiği toplantıda, ek gündem maddeleri de oylanarak karara bağlandı.

Dilek ve temennilerin ardından gündeme ilişkin konuşma yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy;“Milletin geçimini kolaylaştırmak adına herkes üzerine düşeni yapmalı" dedi.

2023 hedeflerine ulaşmak için kaybedilecek zamanın olmadığını ifade eden Başkan Gülsoy; Bulunmayan bir ilaç zamandır, kıymetini bilelim. Dünyanın ve ülkemizin değişen şartları ve rekabet ortamı içerisinde zamanı iyi değerlendirmek, başarılı olmuş her insanın, her işletmenin her kurum ve kuruluşun özellikle dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında geliyor. Kayseri'nin en büyük meslek örgütü olan odamızın seçimleri üzerinden tam 1 yıl geçti. Geride bıraktığımız 1 yılda tüccarımızın, iş insanımızın velhasıl üyelerimizin hepimize olan güvenini boşa çıkarmadan emanetine halel getirmeden çalıştık. Allah sağlık verdiği sürece de meslek komitesi, meclis ve yönetim kurulu üyelerimiz ve çalışmalarımızla da üyelerimize ve Kayserimize hizmet etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Önümüzdeki 4 buçuk yıl seçim olmayacağını, bu sürenin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve ekonomiye odaklanılması gerektiğinin altını çizen Başkan Gülsoy; "Türkiye seçimden yoruldu. Elbette demokrasinin gereği olan sandık milletin önüne her zaman gelir ve milletimiz de iradesini ortaya koyar. Ama ülkemiz son 5 yılda 2 yerel, 2 cumhurbaşkanlığı, 3 milletvekilliği genel seçimi ve 1 kez de referandum için sandık başına gitti. Yani 5 yılda 8 seçim yaptık. Bu süre içerisinde tarihimizin en alçak darbe girişimine maruz kaldık. Bunun için diyoruz ki; Türkiye artık seçimden yoruldu. Bu meclis toplantımız 31 Mart seçimlerinden sonra yaptığımız ilk toplantı. Bu vesile ile başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç olmak üzere 16 belediye başkanımızı kutluyorum. Başkanlarımızın koltuklarına oturmalarından kısa süre sonra yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla kendilerini ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerimizi ve şehrimiz ile üyelerimiz yararına müşterek yapacağımız çalışmaları konuştuk. Şehrimizde uzun yıllardır var olan kurumlar arası uyum çerçevesini belediye başkanlarımızın tamamı ile omuz omuza bir çalışma içerisinde olacağımızı teyit etmek istiyorum. Seçim bitti, geçim başladı. Belediye başkanlarımız bir yandan tebrikleri kabul ederken diğer yandan da hızlı bir şekilde projelerini hayata geçirmek ve halkın beklentilerini karşılık vermek için çalışıyorlar. Yerel seçimlerden hemen sonra yaptığımız basın açıklamasında da ifade etmiştim. Geride kalan 5 yılda önümüze gelen 8 sandıktan sonra 4 buçuk yıl süre ile bir seçim yok. Artık Ankara'nın da seçim defteri ve söylemleri bırakarak önümüzdeki 4 buçuk yıl için ülkemizin kalkınması ve milletimizin refahının artması adına hızlı kararlar alması gerekiyor. İktidarı ve muhalefeti ile her siyasi partinin milletin sandıkta verdiği mesajı iyi okuması ve buna göre adım atması aşikar. Milletin geçimini kolaylaştırmak adına herkes üzerine düşeni yapmalı. Önümüzde 4 buçuk yıl altın değerinde bir zaman var. Bunu bizim iyi geçirmemiz, ekonomiye odaklanmamız, işimizi de en iyi şekilde yapmak mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

Ay içerisinde yapılan Oda faaliyetlerine de kısaca değinen Başkan Gülsoy; “Son bir yıl içerisinde olduğu gibi, geride bıraktığımız ayda da Odamız da uzman, bürokrat ve devlet  erkanın da katıldığı  eğitim seminerleri, sektörel bilgilendirme toplantıları mutat olarak yapılmıştır. Kayseri Ticaret Odası, gerek şehrimizde, gerekse şehir dışında en iyi şekilde temsil edilmiş, Oda’mıza yapılan ziyaretlerde veya bizim gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde şehrimizin ve üyelerimizin beklenti ve sorunları, çözüme yönelik olarak her mecrada dile getirilmiştir. Bu manadan olmak üzere, Sayın Valimiz Şehmus Günaydın ile resmi ve özel toplantılarda sık sık bir araya gelinilmiş ve sorunlarımız paylaşılmıştır. Bu manada ay içerisinde Kıymetli Valimizle Çarşı esnafı ziyareti yaparak, zaman zaman AVM’lerle rekabette zorlanan ticaret erbabının beklentilerinin çözümünde nasıl bir ortak akılda buluşabiliriz sorusuna cevap aradık. Ayrıca yine Nisan ayı ieçrisinde bir çok seminer ve toplantıya evsahipliği yaptık ve üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda birbirinden önemli iki konuda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Üyelerimiz bu toplantılarda, alanında uzman kişiler tarafından ‘İş Hukuku ve Güncel Sorunlar’ ve “İstihdam Teşvikleri ve  SGK Uygulamaları” konularında bilgilendirildi. Bu toplantıları SMS ve mail kanallarıyla üyelerimize duyuruyor ayrıca Odamızın sosyal medya heaplarından da paylaşıyoruz. Toplantıya katılımın artmasını ve daha çok üyemizin yararlanmasını temenni ediyorum ” diye konuştu.

Oda Yönetimi olarak dini ve milli günlerde Yönetimden beklenti neyse, onu yerine getirmenin gayreti içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Gülsoy; “•           Geçtiğimiz hafta hep birlikte Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladık. Odamız koridorları çocuklarımızla cıvıl cıvıldı. 8 yaşındaki Alya kızımız başkanlık koltuğuna oturunca kendisine, ‘Başkanım bana bir emriniz var mı?’ dedim. Hani  atalarımız ‘Çocuktan al haberi’ demiş ya… Tam da böyle bir cevap aldım. Diyor ki bu yavrumuz: “Dedelerimizin,balarımızın şirketlerinin,işletmelerinin güçlü olarak bize kalması için,  kurumsallaşmaya; marka olmaya daha fazla önem verin. Eğitimi, ihracatı artırın.” İnanıyorum ki geleceğimizin teminatı olan bu çocuklarımız bizlerden çok daha başarılı olacaklar” diye konuştu.

“Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’ başlığı ile açıklanan reform paketini desteklediklerini ifade eden Başkan Gülsoy,  “Yerel seçimlerle ilgili değerlendirmemde de ifade ettiğim gibi, önümüzde seçimin olmadığı 4.5 yıllık bir zaman var; bu zamanı iyi değerlendirip Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 hedeflerine doğru kararlı adımlarla ilerlemeliyiz” dedi.

Konuşmasının son kısmında 2019 yılı ilk çeyrek rakamlarını aktaran Gülsoy, “Dış ticaret dengesi, ilk üç ay itibariyle şehrimiz ve ülkemiz açısından umut verici. Kayseri  ihracatta 2018’in ilk üç ayında olduğu gibi, 2019’da da 12. Sırada yer almış. Bir önceki yılın ilk çeyreğinde  467 milyon 441 bin dolar ihracat yapan şehrimiz, bu yılın aynı döneminde bu oranı % 5.3 artırarak  492 milyon 274 bin dolara çıkartmış. Ülkemizde aynı dönemde ihracat artış oranı % 4.7…

Kayseri’nin ülke ortalamasından % 0.6 daha fazla ihracat yaptığını söyleyelim. Ülkemizin ithalatında da aynı dönem için % 22 düşüş olduğunu, yani dış ticaret dengesinin ihracat lehine  iyi yönde seyrettiğini belirtmemiz gerekir. Bildiğiniz gibi Kayseri ülkemizin aksine dış ticaret fazlası veren bir şehir. İlk üç aylık verilere baktığımızda bunun  açık ara devam ettiğini görüyoruz. Bu arada TUİK verilerine göre, genel olarak baktığımız da Tüketici Güven Endeksi’nde  bir önceki aya oranla  %  6.9’luk  bir artışlık var. İnşaat ve perakende ticaret güven endekslerinde binde 1 ile 3 arasında düşüş görülürken, turizm odaklı, hizmet sektöründeki artışın sevindirici boyutta olduğunu söylemekte fayda var. Yeri gelmişken ve konu turizmden açılmışken ifade etmek isterim ki, hem Valimiz Şehmus Günaydın, hem Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç hem de ilçe belediye başkanlarımız  Kayseri’nin turizmden aldığı payı artırma adına gayretli bir çalışma içerisindeler. Bu çalışmalara bizde Oda olarak her türlü desteği vereceğimizi ifade ettik. Kayseri bu zamana kadar turizmden yeterince pay alamadı.Ancak, özellikle kayak sezonunda Kayseri’de ciddi bir dış ve iç turizm hareketliliği görüyoruz. Bunun artarak devam edeceğini bilelim. İnşallah bu hareketlilik Kapadokya bölgesi bağlantılı 12 aya yayılacak. Bu sektördeki arkadaşlarımızın çalışmalarına her manada destek olduğumuzu ve olacağımızı da belirtmek isterim” dedi.

Önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz Ramazan ayının ülkemize huzur ve bereket getirmesini dileyen Başkan Gülsoy birlik ve beraberlik içerisinde Ramazan Bayramına ulaşma temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.  

Meclis toplantısının konuğu olan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu da, yapılacak projeler hakkında meclis üyelerini bilgilendirici sunum yaptı.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Arslan Mart ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.Kulanıcı Yorumları

Bu içerğie ait yorum bulunmamaktadır.

Yorum